Dienu pirms Latvijas Republikas proklamēšanas 95.gadadienas, 17.novembrī, vējainā pusdienlaika saulē apspīdētās Gulbenes vēstures un mākslas muzeja telpās tika atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina katedras pasniedzēju, studentu un absolventu darbu izstāde ar ziemīgi zīmīgu nosaukumu „Ziemas saule”.
Ieilgušajā rudens zaļajā mitrumā vienīgais, kas bez izstādes nosaukuma atgādināja par ziemu, bija Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja izstāžu zāles baltās sienas, pie un ap kurām līdz 31.decembrim būs apskatāmas rotas, dažādi dizaina priekšmeti un citi laikmetīgi objekti.
Blakus tradicionāli galanti uzklātajam „pirmizrādes” galdam bija sapulcējušies interesenti ar rožu un citu puķu pilnām rokām, gatavībā sarūpētos ziedus pasniegt mākslas darbu autoriem.

Ar kodolīgiem atklāšanas vārdiem no Gulbenes Mākslas skolas direktores Sandras Dikmanes un Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja izstāžu dekoratores Valentīnas Brūniņas puses, „Ziemas saules” atklāšanā runāja arī vairāki izstādē apskatāmo darbu autori-mākslinieki. Skaisti un atturīgi uzsāka LMA studentes Rasma Pušpure, Ieva Korne, Ginta Zabarovska, Alise Tālberga, savukārt paplašināti turpināja LMA docents un LMA Metāla dizaina katedras vadītājs Arvīds Endziņš un LMA Metāla dizaina katedras docētājs Andris Silapēters. Endziņš izteica pateicību muzejam par atvērtību un telpām, jo mūsdienās māksliniekiem neesot vienkārši izstādīties, īpaši mazpilsētās un īpaši tāpēc, ka muzeji lielākoties stereotipiski precīzi atbilst klasiskās un vēsturiskās mākslas eksponēšanai. Tāpat, LMA docents vadītājs norādīja uz sadarbības iespējamību ar Gulbeni nākotnē, ja vien būs vēlme un piedāvājums.
Ready-made un citi materiāli mākslinieku pavadībā transformējušies augstas klases rotās, dažādos dizaina priekšmetos, objektos un instalācijās.

No trauslām rokassprādzēm, gredzeniem un kaklarotām līdz ikdienā lietojamiem, funkcionāliem dizaina priekšmetiem, ko rodas vēlme izmēģināt realitātē kā vienu no sadaļām „Ziemas saule” ekpozīcijā. Piemēram, Riharda Rūša darināto metāla tējas trauku, ko kā pasauli pēc agrīniem priekšstatiem nes nevis trīs vaļi, bet četri vilki, uzreiz vēlētos redzēt savā iedomātajā tējnīcā. Vai kūtsmēslu dakšas, ko Arvīds Endziņš reinkarnējis spīdošos dizaina priekšmetos – lampās. Viens no interaktīvākajiem darbiem ir LMA Metāla dizaina katedras profesora Jura Gagaiņa radītā krāsniņa, kas pildīta ar simbolisku un interpretācijām neierobežotu saturu. Izstādi papildina arī pie sienām izvietotās fotogrāfijas, kurās mākslinieku darinātās rotas redzamas sievietes rokās, tādējādi rādot apstiprinājumu mākslinieku darba funkcionālajai (valkājamajai) pusei.

Izstādē apskatāmo darbu autori ir Gulbenes Mākslas skolas absolvente, LMA studente Rasma Pušpure, Arvīds Endziņš, Juris Gagainis, Andris Silapēters, Ginta Zabarovska, Maija Vītola, Alise Tālberga, Ieva Korne, Una Mikuda, Ilze Egle, Edvards Landsmanis, Aldis Lorencs, Rihards Rūsis, Arta Romanovska, Laura Selecka, Jēkabs Voļatovskis, Mārtiņš Alders, Vladislavs Čistjakovs un citi.

Sadarbojoties ar Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeju, Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļu, LMA un mākslinieci Rasmu Pušpuri, konkrētā izstāde tapusi pateicoties biedrības „Radošās apvienības „Piektā Māja”” projektam „Cauri mežiem”, ko atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

„Ziemas saule” Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā apskatāma līdz šī gada pēdējai dienai – 31.decembrim -, 10.00-17.00 no otrdienas līdz piektdienai un no 10.00-14.00 sestdienās.

©Gulbenes Mākslas skola