Četras dienas pirms Gulbenes mākslas skolas 25 gadu jubilejas izstādes „Satikšanās” atklāšanas pirmdien, 24.martā, skolas telpās otro reizi viesojās un pirmo reizi ar daļu no audzēkņiem strādāja laikmetīgās mākslas pārstāvis no Islandes Helgi Mortal Kombat.

Gulbenē mākslinieks nav pirmo reizi. Visu iepriekšējo vasaru Helgi Mortal Kombat kādā no Gulbenes mājām radīja un rādīja savus mākslas darbus. Tika izmantotas uz ielas atrastas lietas, humpalās iegādātas figūras un draugu atdotas dažāda materiāla virsmas (piemēram, ledusskapja durvis vai papeles grīdas segums). Pateicoties Gulbenes novada domes, Gulbenes pilsētas, Stradu pagasta padomes, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja, Jauniešu centra „Bāze” un draugu atbalstam, mākslinieks savus darbus varēja radīt un izstādīt Gulbenes pilsētas svētku Jauniešu dienā un novada svētkos Tirzā.

Pagājušajā vasarā Jauniešu dienas ietvaros Gundegas Šķēlas un Helgi Mortal Kombat organizētā laikmetīgās mākslas izstāde „Pātāk Godīgi” Sarkanajā pilī tika nominēta Gulbenes novada „Gada Balvai kultūrā 2013” nominācijā „Gada vizuālās mākslas izpausmes/izstādes/projekti”.

Pēc vasaras Gulbenes ielās mākslinieks devās uz Vāciju, bet savus pabeigtos un iesāktos darbus atstāja Gulbenē. Tā kā viens no mākslas procesim bieži ir arī tās pieejamība citiem, lēnām nobrieda un realizējās ideja par mākslas darbu vienlaikus izstādīšanu Gulbenes mākslas skolā un Jauniešu centrā „Bāze”.

Tiklīdz Helgi Mortal Kombat laikmetīgās izpausmes nonāca vienā no Gulbenes mākslas skolas klasēm un skolotājas Dzidras Konones redzeslokā, impulsīvi un improvizēti tika radīts eksperiments. Mākslinieka darbu uzlikšanas dienā atmiņā tika atsaukts fakts, ka Mortal Kombat rada arī mūziku. To uzzinādama, skolotāja Dzidra mākslas skolas bērniem deva iespēju vizualizēt skaņu, ko radījis islandietis. Process notika neierobežotā tehnikā un materiālā, audzēkņos radot patīkamu neizpratni.

Skolotāja Dzidra norādīja, ka pēc skaņas vizualizācijas eksperimenta skolēni nemitīgi interesējušies un beigās jau vairs neesot ticējuši, ka pats mākslinieks kādreiz ieradīsies. Tomēr dažus mēnešus pēc skaņas uzzīmēšanas Helgi Mortal Kombat ienāca pa Gulbenes mākslas skolas durvīm un pēc rīta zaļās tējas un līdzpaņemtajām brokastīm viņš iepazinās ar eksperimenta rezultātiem, lai tos vēlāk pārrunātu ar bērniem. Dienas gaitā mākslinieks nobrieda un vadīja arī vairākas nodarbības.

Nodarbību laikā mākslinieks stāstīja par saviem darbiem, pieejām un tehnikām, iedvesmas avotiem, pievēršoties konkrētiem māksliniekiem; norādīja savu viedokli par mākslu un to, kas, viņaprāt, tajā ir svarīgs. Sarunā mākslinieks uzsvēra, cik nozīmīgi ir apzināties darba sākotnējo ideju, bet vēl svarīgāk ir nodoties procesam (darba izstrādes gaitai), jo ne vienmēr viss ir iepriekš paredzams un tieši procesā tiek atvērts radošums – idejas rodas radot. „Process un it kā pieļautās kļūdas man bieži vien sniedz lielāko iedvesmu, lai arī tas, iespējams, pilnībā maina sākotnējo darba ideju,” norādīja mākslinieks.

Mākslinieks minēja, ka mākslā ir svarīgi iegūt pamatiemaņas un tam labi noder mākslas skolas, bet uzsvēra arī, ka nekad pilnībā nevajadzētu vadīties tikai pēc uzstādījumiem, skolotāju vai kādiem citiem noteikumiem. Mortal Kombat uzsvēra, ka ir labi un slavējami domāt, interpretēt un radīt kaut ko savu – nebaidīties, jo kāds vienmēr padarīto spēs novērtēt.

Savu pirmo uzrunu audzēkņiem Helgi Mortal Kombat nobeidza ar frāzi: „Ir labi zināt noteikumus, lai pēc tam tos varētu pārkāpt”. Otrajā nodarbības daļā skolēni veica praktisko darbu, kas nākamajā nedēļā, kad mākslinieks ar bērniem tiksies atkārtoti, tiks pabeigts.
©Gulbenes Mākslas skola