Līdz ar „Gada balva kultūrā 2013” balsojuma noslēgumu un 22. Ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas dienu, Gulbenes vēstures un mākslas muzejā ar Sandras Dikmanes prezentāciju par mākslinieku-novadnieku Jūliju Straumi tika atklāta Latvijas Tekstilmākslas asociācijas (LTA) darbu izstāde „Smalkums, pacietība, spēks”.

Ziemīgi neomulīgo piektdienas vēsību muzeja telpās slāpēja kafija un tēja, sanākušie interesenti un Gulbenes mākslas skolas direktores Sandras Dikmanes nepiespiestais, izglītījošais un diskusiju rosinošais stāstījums par Druvienā dzimušā mākslinieka Jūlija Straumes atstāto mantojumu Gruzijas un līdz ar to arī Latvijas kontekstā. Stāstījums pamatā fokusējās uz Sandras Dikmanes un Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vecākās konsultantes Edītes Siļķēnas 2013.gada oktobra ceļojumu, kad nedēļu ilgā ekspedīcijā „Pa novadnieka Jūlija Straumes pēdām” Gruzijā tika pētīts Druvienā dzimušā mākslinieka atstātais mantojums.

Aptuveni stundu garajā stāstījumā koncentrēti un uztverami tika apkopotas piezīmes un vizuālais materiāls par Jūlija Straumes biogrāfiju, Gruzijas valsts Lietišķās mākslas muzeja krājumu un pētnieču tikšanos ar muzeja direktoru Dāvidu Kiknavelidzi; Gruzijas publiskās bibliotēkas apmeklējumu, kur atrodams plašs krājums par J.Straumes darbību Gruzijā. Tika pieminētas nozīmīgas tikšānās ar Gruzijas Latviešu biedrību “Ave Sol!”, Latvijas Republikas Goda konsuli Gruzijā Regīnu Jakobidzi un Latvijas Republikas vēstnieci Gruzijā Elitu Gaveli, kā arī citas ekspedīcijas aktivitātes, cilvēki un iespaidi.

Sandra Dikmane norādīja, ka šogad māksliniekam J.Straumei tiek svinēta 140 gadu jubileja. Arī Gulbenē vasaras sākumā ir plānoti atsevišķi pasākumi, lai iepazīstinātu novada iedzīvotājus ar Druvienā dzimušā mākslinieka daiļradi.

Jautājumu un atbilžu kopums Sandras Dikmanes runā mudināja domāt un secināt šķietami cilvēcīgi neaptvertu faktu – Gulbenes novadā ir dzimuši daudzi nozīmīgi, Latvijā un ārpus tās atzinību guvuši mākslieniki (Voldemārs Irbe, Jūlijs Madernieks, Ludolf Liberts un citi). Un ikviena uzdevums ir domāt un līdzdarboties, saglabājot, pilnveidojot un attīstot vietējā kultūrvēsturiskā mantojuma un kultūvides kvalitāti.

Savukārt izstādes „Smalkums, pacietība, spēks” darbus labi raksturo un vieno trīs tās nosaukumā pieminētie atslēgvārdi, jo, apvienojot gan tekstilmākslas klasiķu, gan jauno mākslinieku darbus, izstādītie darbi sniedz plašu ieskatu tekstilmākslas dažādībā un tendencēs Latvijā. Izstādē apskatāmie darbi aktualizē tekstilmākslas plašās tehinskās un materiālu daudzveidības iespējas, individuāli atsķirīgās  idejas un izpildījumus.

Latvijas Tekstilmākslas asociācijas (LTA) darbos atrodami Aijas Baumanes, Arņa Pumpura, Skaidrītes Leimanes, Irisas Blumates, Līvas Liniņas, Elīnas Veilandes, Sabīnes Vīksnes, Lindas Dombrovskas un citu tekstilmākslinieku rokraksti.

LTA dibināta Rīgā 1994. gada aprīlī. Galvenie LTA darbības mērķi ir apvienot Latvijas profesionālos tekstilmāksliniekus, lai uzlabotu viņu radošo darbu un nodrošinātu regulāru piedalīšanos izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs.

Izstāde Gulbenes vēstures un mākslas muzejā apskatāma līdz 5.martam no pulksten 10.00 līdz 17.00 – no otrdienas līdz piektdienai un no pulksten 10.00 līdz 14.00 – sestdienās.

©Gulbenes Mākslas skola