gallery wordpress plugin

“Kas, tavupārt, ir mākslinieks?” ar šādu jautājumu laikmetīgās dejas horeogrāfe Laima Jaunzema uzsāka otrdienas tikšanos ar Gulbenes mākslas skolas 5.klases audzēkņiem un pedagogiem. Aptuveni divu stundu garumā Laima sniedza teorētiski interaktīvu ieskatu performances jēdzienā, konkrētā mākslas virziena vēsturē un attīstībā.

Pagājušā gada vasarā horeogrāfe Laima ikvienam interesentam Gulbenē piedāvāja brīvprātīgi un bez maksas apgūt laikmetīgo deju meistarklases “Tava seja – manas kājas” ietvaros. Nedēļas garumā dalībnieki pievērsās individuālajai un kolektīvajai apziņai, garīgā un fiziskā ķermeņa mijiedarbībai, kas rezultējās dejas performancē jauniešu dienas ietvaros Sarkanajā pilī.

Laima norādīja, ka tieši intravertums, ko var attiecināt arī uz viņas pašas darbību performances mākslā, ir konkrētā mākslas virziena raksturojums 21.gadsimtā. Respektīvi, performances māksla mūsdienās vairāk pievēršas cilvēka iekšējai pasaulei. Savukārt performances pirmsākumos – 50. un 60.gados – tās pamatfokuss bija pasaules dienaskārībā esošie, aktuālie jautājumi.

“Performances būtības izcelsme ir balstījusies diskusijas, strīda un iejaukšanās formā saistībā ar apkārt notiekošo,” norādīja horeogrāfe.

Tāpat sākotnējo performances mākslu raksturoja cīņa pret pastāvošo, ierasto, tabu un stigmām, bieži izmantojot ķermeni kā “autentisku māksliniecisko instrumentu”. Piemēram, publisks kailums uz skatuves (nevis tikai privāti, aiz slēgtām durvīm) vai sievietes loma sabiedrībā (feminisma kustība 60.gados).

Tomēr visos laika periodos vienojošie un līdz ar to arī performances mākslu definējošie elementi ir konkrēta vieta, laika periods, mākslinieks, kurš to izpilda, ķermeņa pielietojums un skatītājs. Tāpat, performance bieži vien ir neizprotama, abstrakta un šokējoša. Laima minēja, ka, tāpat kā citas mākslas, arī performance uzdot jautājumu – kas ir māksla un kāda ir mākslinieka atbildība?

Teorētiskais ieskats lekcijas laikā mijās ar video materiāliem, tādējādi radot vizuālu ieskatu gan agrīnajā performances mākslā, gan mūsdienās. Katra video laikā un pēc tā notika viedokļu apmaiņa par redzēto. Lekcijas video daļā Laima pievērsās tādiem māksliniekiem kā Ivo Dimčevs (Ivo Dimchev), Joko Ono (Yoko Ono), Marina Abramoviča (Marina Abramović), Volfs Fostels (Wolf Vostell) un citi.

©Gulbenes Mākslas skola