Gada potenciāli nenopietnākajā dienā – 1.aprīlī – uz mēneša rezidenci izstādes formā Gulbenes mākslas skolā ieradās pasaulē pazīstamākie Somijā radītie bērnu grāmatu varoņi – Trollīšu Muminu ģimene no Somijas. Izstādei paredzēts izmantot ne vien kā apskates objektu, bet arī kā pamatu mācību procesiem.

Mumini ir somu rakstnieces, gleznotājas un ilustratores Tuves Jansones (1914-2001) radīta skandināvu troļļu ģimene. Mumini ir balti, apaļīgi un ar lielu purnu, tādējādi radot asociācijas ar nīlzirgiem. Mumini ir laikmetīgi gudri un pret dzīvi izturas kā pret rotaļu, tāpēc viņiem ir daudz draugu. Savukārt kopā ar draugiem Muminiem regulāri atgadās negaidītas sitācijas, kas noved pie dažādiem piedzīvojumiem.

Izstādē apskatāmas grāmatas un to ilustrācijas, Muminu māja ar visu tās iedzīvi, kā arī citas rotaļlietas, suvenīri, apģērbi un citi objekti. Pielietojot izstādē iekļautos materiālus, Muminu tematiku plānots integrēt mākslas skolas mācību procesos. Piemēram, pēc iepazīšanās ar Muminu ģimeni nelielas prezentācijas veidā mākslas skolas pirmās klases bērniem no plastilīna bija iespēja veidot savus iemīļotos pasaku tēlus vai tos izdomāt pašiem. Tomēr lielākā daļa izvēlējās interpretēt Tuves Jansones radītos varoņus, tādējādi papildinot atceļojušo izstādi.

Trollīšu Muminu grāmatas un ilustrācijas tapušās laika posmā no 1945. līdz 1980.gadam. Nomācošajā otrā pasaules kara laikā Mumini ar savu pasauli Jansonei radījuši prieku un patvērumu. Tuve Jansone zīmējusi arī komiksus pieaugušajiem, ko vēlāk turpinājis viņas brālis Larss Jansons. Mūsdienu komiksos Muminus visticamāk zīmējuši jau citi mākslinieki.

Tuves Jansones darbi tulkoti vairāk nekā 40 valodās, ir iznākušas animācijas filmas, televīzijas raidījumi, operetes un radioieraksti. Savukārt Nāntali pilsētā, netālu no Turku, Somijā atrodas Trollīšu Muminu parks „Muumimaailma”. Tāpēc droši var apgalvot, ka ar Muminiem izauguši ne tikai bērni Skandināvijā, bet arī citviet pasaulē.

Izstāde tiek veidota sadarbībā ar Somijas vēstniecību Latvijā, Somijas institūtu Igaunijā un partneriem Trollīšu Muminu autortiesību turētāju Moomin Characters, izdevniecību grāmatām zviedru valodā Schilds &Soderstrom un Muminu žurnāla izdevēju izdevniecību Egmont.

Somijas institūts Igaunijā darbojas, lai iepazīstinātu Baltijas valstis ar somu kultūru, kā nozīmīga sastāvdaļa ir Trollīši Mumini. Izstāde „Muminu ģimene no Somijas” ceļo jau no 1994. gada un, pateicoties interesentiem, ir kļuvusi par iecienītāko, populārāko un ilglaicīgāko ceļojošo izstādi.
©Gulbenes Mākslas skola