Aptuveni četras stundas pirms Gulbenes pilsētas centrālās egles iedegšanas Laimes lāča, Lapsas un Ziemassvētku vecīša pavadībā Gulbenes mākslas skolā savas prasmes un iemaņas par tēmu trīspadsmit mūsējie 17 audzēkņiem “iededza” absolventi – jaunie mākslinieki Jurģis Volodins, Rūta Dimdiņa un Gunārs Rītiņš.

Veicinot izpratni saistībā ar arhitektūru un vietējo pilsētvidi, Jurģis Volodins ar Gulbenes Skolas ielas masīvu un tajā ietilpstošo 13 ēku starpniecību skolēniem deva iespēju veidot pašiem savas variācijas par pilsētu, kurā dzīvojam, padarot to “gulbeniskāku”.

Starp dažādām krāsām un ar nelielu cīņu saistībā ar savas idejas pamatojumu Raivo par savu krāsu izvēli norādīja: “Es izvēlējos šādas krāsas, jo Gulbenē nav tādu ēku ar tādām krāsām. Tās [Skolas ielas hruščovkas] varētu būt krāsainākais rajons Gulbenē.”

Savukārt Ralfs vienu no saviem darbiem raksturoja šādi: “Krāsainajā mājā dzīvotu drūmie cilvēki, bet priecīgie – drūmajā. Lai var skatīties viens uz otru.”

Gleznotāja Rūta piedāvāja padziļināti iepazīt latviešu gleznotājus, dodot iespēju praktiski iemēģināt roku konkrēta mākslinieka manierē. Pirms nodarbībām atradušas sev interesējošo latviešu mākslinieku un konkrētu viņa darbu, meitenes gleznoja viena otru kā potenciālo 13. mūsējo – jauno mākslinieku. Radošo darbnīcu laikā roka tika iemēģināta Rituma Ivanova, Elitas Patmalnieces, Leo Svempa un citu latviešu gleznotāju manierēs.

Savukārt Gunārs par izejmateriālu gaismas objektu darbnīcām bija izvēlējies kādam vēl mājās esošos diapozitīvus, vienu skaņu plati un nelielu gabaliņu linu auduma. Sākotnēji, veidojot skices, paši audzēkņi vienojās par vienu konkrētu gaismas objekta izskatu. Pēc četru stundu darba, prezentējot dienā padarīto, darbnīcas dalībnieki tumsā ieslēdza rezultātu – “13 rūķu māju”.

Pārrunājot dienā notikušo, no savas A5 formāta baltas lapas dalībniece Sintija rādīja saburzītu lapu ar relijefu, kas simbolizē dienas dažādību. Savukārt Jurģis savu lapu bija pārlocījis uz pusēm, norādot: “Es uztaisīju jumtu, kas saistīts ar mājām, ar ko šodien strādājām, un arī to, ka dāžiem darbnīcu laikā tas aizbrauca.”

Jau ziņojām, ka visa 2014./2015.mācību gada laikā projekta “13 Mūsējie” ietvaros kopumā trīspadsmit skolas absolventi-jaunie mākslinieki radošo darbnīcu veidā dalās savās zināšanās ar potenciālajiem jaunajiem māksliniekiem – pašreizējiem mākslas skolas audzēkņiem. Mākslas skolā jau pabijuši absolventi-jaunie mākslinieki Artūrs Lācis, Linda Konone un Monta Gāgane.

Kopā ar Artūru audzēkņi paši veidoja “foto-kolāž-robotu”; Lindas vadībā bērni devās Gulces ielās un filmēja video par mājām ar trīspadsmito numuru. Savukārt Monta savu grupu ieveda filmu radīšanas procesu sākumposmā, veidojot storyboard.

Nākamie mākslas skolas absolventi – jaunie mākslinieki ieradīsies jau jaunajā – 2015. – gadā. Iepriekš aprakstītie procesi notiek Gulbenes mākslas skolas projekta “13 Mūsējie” ietvaros, ko finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Jurģis Volodins – Rīgas Tehniskās Universitātes Arhitektūras programmas students.

Rūta Dimdiņa – Latvijas Mākslas Akadēmijas Vizuālās mākslas nodaļas Glezniecības apakšnozares studente.

Gunārs Rītiņš – beidzis Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu Metāla izstrādājumu dizaina jomā, strādājis par brīvprātīgo Zambijā, pašreiz “iebraucis Latvjā un meklē darbu”.

©Gulbenes Mākslas skola