“Šaize,” tā savu pirmo sajūtu saistībā ar skaitli 13 nedēļas nogales radošajās darbnīcās raksturoja Gulbenes Mākslas skolas absolvents – jaunais mākslinieks Artūrs Lācis. Daloties savā pieredzē ar Gulbenes mākslas skolas audzēkņiem, aptuveni četru stundu laikā mākslas skolas absolventi Artūrs Lācis, Linda Konone un Monta Gāgane uz vienu dienu ienesa paliekošu mākslas pēctecības sajūtu par tēmu “13”.

Linda, Monta un Artūrs ir pirmie no kopumā 12 Gulbenes mākslas skolas absolventiem – jaunajiem māksliniekiem, kuri visa 2014./2015. mācību gada laikā projekta “13 Mūsējie” ietvaros ieradīsies skolā, lai dalītos savās prasmēs un iemaņās ar pašreizējiem mākslas skolas audzēkņiem. Savukārt projekta nosaukumā apslēptais trīspadsmitais tuvākā vai tālākā nākotnē  var būt ikviens no pašreizējiem mākslas skolas audzēkņiem.

Ņemot vērā darba dienu nogurdinošo ritmu, darbnīcu vadītāji nolēma aktivizēties sestdienā – laikā, kad bērni ir tiešām pamodušies un gatavi rīcībai. Pēc pašu izvēles, kopumā 17 mākslas skolas audzēkņi nokļuva diezgan neparedzamos vairāku stundu procesos. Pēc kopēja individuālo profila zīmējumu radīšanas un nelielas iepazīšanās ar “jaunatnākušajiem” darbnīcu vadītājiem, biklums no abām pusēm pazuda un varēja sākties trīs dažādas nodarbības par vienu tēmu.

Cenšoties spītēt skaitļa trīspadsmit neveiksmīgumam, Monta Gāgane uz savu darbnīcu bija aicinājusi paņemt līdzi veiksmes talismanu un stāstu par to. Tādējādi starp kastani, latu ar skursteņslauķi, piezīmju blociņu, vecmammas dāvātu grāmatzīmi, trīs gadu vecumā iegūtu rokassprādzi un paštaisītu mini mantiņu tika radīts kopīgs storyboard par notikumu piektdienā, 13.datumā. Darbnīcas laikā Monta savas grupas interesentus aizveda filmu radīšanas procesu sākumposmā, par ko, skatoties kārtējo filmu, aizdomājas un saprot tikai retais.

Savukārt skenēšanas eksperimenti bija pamats Artūra Lāča paša definētajā “foto-kolāž-robota” grupā. Skenējot savas sejas un izmantojot vecas mākslas avīzes, seši dalībnieki kopā paši iniciēja un rezultātā izveidoja to, ko varētu dēvēt par trīspadsmito. Bet vidē jeb Gulbenes ielās devās sestdienas video un audio sadaļa Lindas Konones vadībā. Ar navigācijas palīdzību izveidojuši noteiktu maršrutu, grupas dalībnieki devās radīt savas ielas 13.mājas stāstus.

“Es šodienu salīdzinātu ar apelsīnu, jo tas ir sulīgs un garšīgs,” tā par aizvadīto dienu teica nodarbību dalībniece Sabīne. Dalījušies savās sajūtās un uztaisījuši raķeti par godu Montas vārda dienai, lielākā daļa bērnu atvadījās. Savukārt tie, kuri vēlējās piedzīvot kārtējo zvaigžņu stundu video masu skatos, piedalījās Montas video pašportreta radīšanā.

Pirms tam aprakstītie procesi notiek Gulbenes mākslas skolas projekta “13 Mūsējie” ietvaros, ko finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Artūrs Lācis – studē maģistrantūru Latvijas Mākslas Akadēmijas Vizuālās komunikācijas apakšanozarē un zīmē spēles.

Linda Konone – šogad ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas Akadēmijas Vizuālās komunikācijas apakšnozarē, pašreiz vīdžejo un strādā tehniskās jaunrades namā “Annas 2”.

Monta Gāgane – ieguvusi bakalaura grādu Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē, šo mācību gadu sākusi kā Latvijas Kultūras Akadēmijas akadēmiskās maģistra augstākās izglītības programmas “Māksla” apakšprogrammas “Audiovizuālā māksla: filmu režija un producēšana” studente.
©Gulbenes Mākslas skola