“Mana pirmā domā šorīt bija par komiksiem,” pārrunājot uzdevumu lapas komiksu darbnīcu ietvaros Gulbenes mākslas skolā, norādīja daļa no 24 atnākušajiem interesentiem. Iepriekš minētā piezīme ir pilnībā saprotama, jo, mākslinieku Mārtiņa Zuša un Klāva Upaciera vadībā, rudens brīvlaika pirmās nedēļas nogales aktīvākā dienas daļa tika aizvadīta kolektīvā un individuālā vizuālās mākslas un literatūras iepazīšanā caur komiksu prizmu.

“Komikss ir vismaz divi secīgi attēli, apvienojot vizuālo mākslu (zīmējums) un literatūru (teksts),” tā kodolīgi intervijā Gulbenes mākslas skolai norādīja komiksu kultūras žurnāla Latvijā “Kuš!” redaktore Sanita Muižniece. Savukārt intervijā Latvijas Radio Sanita minējusi, ka, lai arī 80.gadu beigās un 90.gadu sākumā Latvijā ir pastāvējuši atsevišķi komiksi (piemēram, „Kurbads” (1987)), tie pamatā fokusējās uz bērnu auditoriju. Bez tam, kopš 90.gadu sākuma komiksu kultūra Latvijā principā vairs nepastāv, jo radītas tikai dažas grāmatas, no kurām lielākā daļa ir tulkojumi. Jau septiņus gadus, veiksmīgi mēģinot atdzīvināt komiksu kultūru Latvijā, “Kuš!” informatīvi atbalstīja arī Gulbenes mākslas skolas ideju saistībā ar pirksta pielikšanu komiksu izpratnes, intereses, radīšanas un pieejamības veicināšanā Latvijā.

Lai nonāktu pie reālu komiksu izveides, nepieciešams neliels treniņš domas brīvā lidojuma “iekustināšanai”. Tā, sniedzot nelielu ievadu par sevi un komiksiem, mākslinieki uzreiz mudināja Gulbenes mākslas skolas darbnīcu dalībniekus, nodoties darbībai dažādos formātos un ar dažādam pieejām nodarbināt labo smadzeņu puslodi, neaizmirstot arī par kreisās esamību un pielietojumu. Ar iepriekš īpaši šīm komiksu darbnīcām sagatavotu darba labu palīdzību un to pārrunāšanu, automātiskās zīmēšanas un tad saskatīšanas palīdzību un citām tehnikām mākslinieki mērķtiecīgi tuvināja bērnus un jauniešus komiksu grāmatas ārējai un iekšējai (satura) tapšanai.

Papusdienojuši un nocietušies saistībā ar savas lasāmvielas – komiksa – radīšanu, darbnīcu dalībnieki ieslīga jau esošas lasāmvielas un potenciālu iedvesmas avotu iepazīšanā īpaši darbnīcām izveidotajā “komiksu bibliotēkā”. Bibliotēkā bija iespēja skatīt ne vien “Kuš!” komiksus, bet arī mākslinieku paštaisītas komiksu grāmatas, komerciālus izdevumus un teorētisku ieskatu saistībā ar komiksu tapšanu.

“Ceļojums uz Ameriku”, “Crazy Moos”, “Komikss kaut kāds” un daudzi citi komiksi cits pēc cita tapa, stundām reāli skrienot un konstatējot, ka laiks kaut kad arī beidzas. Iepazīties ar darbnīcu rezultātiem būs ikvienam interesentam komiksu izstādes atklāšanā, par ko informācija sekos drīzumā.

Komiksu darbnīcas tiek realizētas radošās apvienības “Piektā Māja” projekta “Comic Sans pārsvītrota vienādības zīme Comics Sense” ietvaros, ko finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Projekts noris sadarbībā ar Gulbenes mākslas skolu, komiksu kultūras žurnālu “Kuš!” un Jauniešu centru “Bāze”.

©Gulbenes Mākslas skola