Taimskvērs Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), Eifeļa tornis Francijā, Rīgas panorāma Latvijā ir vieni no ceļojumu galamērķiem, par ko sapņo un pie kuriem ikdienā selfiju (personas pašportrets, kas parasti uzņemts ar viedtālruni) uzņem tūkstošiem cilvēku. Tikpat daudz ir tādu, kuri iepriekš minētās lokācijas vietas fiksē citādā veidā, piemēram, gleznojot vai fotografējot. Viens no atpazīstamāko pasaules vietu “fiksētājiem” bija arī Tirzas apkārtnē dzimušais scenogrāfs, gleznotājs un pedagogs Ludolfs Liberts. Mākslinieka 120 gadu svinību ietvaros Gulbenē trīs fotogrāfi – Sandra Dikmane, Gatis Bogdanovs un Gundega Šķēla – piedāvā pašreizējās realitātes atspoguļojumu pagājušajā gadsimtā Parīzē, ASV un Rīgā tapušajām mākslinieka Ludolfa Liberta gleznām. Tas viss izstādes formā 9.aprīlī būs apskatāms Vecgulbenes muižā un pēc tam Gulbenes kultūras centra vestibilā.

2015-04-09-fotoizstade-Liberts

Mākslinieku Libertu vienmēr simpatizēja lielpilsētas ar tām piemītošo straujo un nemitīgi mainīgo ikdienu. Izmantojot atpazīstamus pilsētu skatus, mākslinieks radīja savu personīgo realitātes noskaņu par jau esošo realitāti. Īpaši saistoša Libertam šķitusi pilsēta vakarā, kad dienas apgaismojumu nomaina nakts, pilnībā mainot pilsētas aprises.

Lielpilsētu mainīgumu vai iespēju transformēt realitātes savukārt piedāvā vēl viena Liberta šķautne – scenogrāfija. Savas dzīves laikā Liberts veidojis operas izrāžu scenogrāfiju un tērpu metus Rīgā, Lietuvā, Zviedrijā un Somijā. Par savu darbu scenogrāfijas jomā Liberts saņēmis Zviedrijas valdības Ziemeļu Zvaigznes ordeni.

“Lai labāk gleznas iet tautās, nekā žurkas tās sagrauž šķūnītī,” šādi savu pozīciju saistībā ar mākslu definējis pats Liberts. Iepriekš minētā skaidrība par savu esību mākslā mērķtiecīga darba rezultātā Ludolfu Libertu aizvedusi pa visu pasauli – mākslinieka darbi glabājas muzejos Rīgā, Briselē, Ķelnē, Maskavā, Ņujorkā, Parīzē, Stokholmā, Vīnē, Gulbenē, privātkolekcijās un citur pasaulē. Savukārt dzīves laikā tapušās gleznas pasaules izsoļu namos ir vienas no visdārgāk pārdotajām latviešu izcelsmes mākslinieku gleznām. Spilgts pierādījums mākslinieka slavai ir fakts, ka bijušā ASV prezidenta D.D.Eizenhauera (1890.-1969.) kabinetu Baltajā Namā rotāja L.Liberta glezna “Rīgas torņi.”

L-Liberts-2015-izstades-atklasana

Ludolfa Liberta 120 gadu svinību ietvaros 9.aprīlī Gulbenē, Vecgulbenes muižā notiks operkonference. Savukārt 10.aprīlī Liberta Tirzā, kultūras namā notiks   mākslinieka jubilejai veltīts pasākuma “Zūd ikdiena kā zemi krasti”. Bet jau kopš     aprīļa mēneša sākuma Gulbenes Mākslas skolā ir apskatāmas bērnu interpretācijas   par mākslinieka daudzšķautņaino daiļradi. Ieeja visos pasākumos ir bez maksas un   tos aicināts apmeklēt ikviens interesents!

Ludolfs Liberts (1895.-1959.) – 1895.gada 3.aprīlī Tirzas apkaimes muižas kalpotāju ģimenē dzimis gleznotājs, scenogrāfs un Latvijas Mākslas Akadēmijas pedagogs.