Kamēr liela daļa Gulbenes novada aizgājušajā sestdienā komunicēja caur deju skates ietvaros, deviņi mākslas skolas audzēkņi mākslinieka Harija Grundmaņa vadībā radīja vizuālu vēstījumu – alternatīvu lielformāta gleznotu afišu  studijas RIJA animācijas filmai “Zelta Zirgs” (2014).

Vai kāds vēl atceras īpaši katrai filmai gleznotas lielformāta afišas pie bijušā kinoteātra “Kino Rīga” (tagad Splendid Palace)? Kinoteātra vizītkarte gan vietējiem, gan ārvalstu viesiem jau kopš 70.gadiem bija konkrēta mākslinieka gleznotas kino afišas, kas, mainoties repertuāram no audekla tika mazgātas, dodot vietu jauno filmu gleznojumiem. Tomēr, tāpat kā daudzas citas profesijas, arī gleznoto afišu mākslinieks līdz ar tehnoloģiju izplatību un digitalizāciju vairs gandrīz nepastāv – pēdējā gleznotā afiša “Kino Rīga” tapa 2010.gada nogalē. Tagad pasaulē arvien aktuālākas kļūst unikālas alternatīvās kino afišas.

Atšķirībā no, piemēram, “Kino Rīga” gleznotajām afišām, kas atainoja jau esoša plakāta kopiju gleznotā veidā, alternatīvās kino afišas ļauj katram tās autoram radīt savu unikālo versiju par filmu.  Tādējādi mākslinieks var iekļaut savu redzējumu, veidojot filmas vizuālo vēstījumu afišas veidā. Viens no šādiem māksliniekiem Latvijā ir Harijs Grundmanis, kurš sestdien kopā ar mākslas skolas audzēkņiem radīja unikālu gleznotu afišu animācijas filmai “Zelta Zirgs”.2015-04-30-Zelta-Zirgs-plakats-soc-tikli

Par godu Raiņa un Aspazijas 150 gadadienai, Radošās apvienības “Piektā Māja” projekta “Kino.Zīmē” ietvaros tapušais lielformāta gleznotais plakāts tiek veltīts uz Raiņa lugas “Zelta Zirgs” pamata 2014.gadā studijas RIJA radītajai animācijas filmai ar tādu pašu nosaukumu. Savukārt darbnīcu ietvaros izveidotās bērnu individuālās afišas tiks izplatītas Gulbenes pilsētas un novada ielās kā reklāma “Zelta Zirga” seansam. Bērnu individuālās afišas atšķirsies no lielformāta gleznotās afišas, lai arī ziņos par vienu un to pašu filmas seansu.

2015-04-30-Zelta-Zirgs-plakatsII-soc-tikli

Ikviens interesents Gulbenes kultūras centra disko zālē filmu “Zelta Zirgs” varēs noskatīties tieši pirms maija brīvdienām – 30.aprīlī, plkst. 17:00. Šoreiz ieeja no Skolas ielas puses, kur no nākamās pirmdienas atradīsies arī lielformāta gleznotā afiša. Maksa par seansu ir 1.00€ . Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc aicinām ikvienu savu vietu rezervēt jau laicīgi:  29359594 (Gundega) vai gundega.skela@gmail.com .

Līdz ar šī gada sākumu, daļa Gulbenes entuziastu mēģina atjaunot kino tradīcijas Gulbenes pilsētā, bijušajās kinoteātra “Miers” telpās (pašreiz kultūras centra disko zāle “RODI”). Ar jaunākā Latvijas kino izrādīšanas starpniecību katra mēneša pirmajā ceturtdienā jau vairākus mēnešus notiek kino seansi. Tā, noteikts cilvēku loks jau ir redzējuši Andra Gaujas filmu “Izlaiduma gads” (2014) un Jura Kursieša filmu “Modris” (2014), Pētera Krilova filmu “Uz spēles Latvija” (2014).

Pateicoties ikvienam iepriekšējo kino seansu apmeklētājam un Radošās apvienības “Piektā Māja” projektam “Kino.Zīmē”, ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu filmas Gulbenē tiks izrādītas līdz pat jūlija mēnesim.