1

Pašlaik, kad pavasaris līdz ar gājputniem un sniega kušanu atnesis arī skolēnu brīvlaiku, mākslas skolas pedagogi nodevušies mākslas un mūzikas skolu kopprojekta darbu pārrunām, kas 27.aprīlī Mākslas dienu ietvaros rezultēsies koncert-izstādē Gulbenes kultūras centrā. Abas skolas kā vienojošo tēmu izvēlējušās romantisma laiku, tādējādi iezīmējot arī vasarā gaidāmos Gulbenes novada svētkus Jaungulbenē.

Romantisma laikmets aizsākās 18.gadsimta beigās, reaģējot uz klasicisma un apgaismības laikmeta sociālajām, politiskajām un estētiskajām normām. Priekšplānā izvirzot dvēseles stāvokli, romantismā tiek akcentēta intuīcija un emocionālā jūtu pasaule – no galēja pesimisma līdz izklaidīgam optimismam. Savukārt, pievēršoties tautas mākslai, mūzikai un folklorai, šajā laikā veidojas tautiskais/nacionālais romantisms, kas būtisks arī latviešu kā nācijas pašapziņas pamatu virzībai.

Vēlme savienot

Lai satiktu viens otru, jo ne tikai bērniem, bet arī skolotājiem ir svarīgi paskatīties, ko dara mākslas un mūzikas skolas,” tā kopprojekta ideju skaidro mākslas skolas direktore Sandra Dikmane. Mūzikas skolas direktore Ilona Matīsa savukārt piebilst: “Būtībā tā ideja bija par to, kā savienot mākslu ar mūziku. Sapratām, ka romantisms ir tas, kas varētu uzrunāt gan bērnus, gan skolotājus, gan pasākuma apmeklētājus.”

Abu skolu direktores ir vienisprātis – savienojot abas mākslas, plašāk iespējams sajust izvēlēto laika posmu. „Mūzika, skaņa un krāsa ieinteresē, aizrauj un pārliecina! Arī mūsdienās romantisms spēj pastāvēt ar savu attieksmi, materializējoties dažādās mākslas formās,” norāda direktores.

Mākslas dienas Gulbenē un/vai novada svētki Jaungulbenē?                                                                                                            

Sandra Dikmane stāsta, ka sākotnēji kopprojekta ideja nav bijusi piemēroties šī gada novada svētkiem Jaungulbenē, bet „tas vēlāk pienāca klāt”. „Jaungulbenes pils un gadsimtu krāsu tematika diezgan organiski iekļaujas mūsu idejas konceptā un otrādi,” piebilst Dikmane. Ilona Matīsa gan norāda, ka galvenais uzsvars šim kopprojektam ir aprīļa beigās gaidāmās Mākslas dienas Gulbenē un koncerts vismaz pašreiz novada svētkos Jaungulbenē nav plānots. Tāpat, Dikmane piemin, ka arī mākslas skolas izstāde novada svētkos būs apskatāma citādā veidolā nekā tā skatītājam būs pieejama aprīļa mēnesī.

Arfa, puantes un zirgi

Lai arī pašreiz gan mūzikas, gan mākslas skolas ir kopprojekta sākumposmā, dažas no Mākslas dienu ietvaros sagaidāmajām aktivitātēm jau ir skaidri zināmas. Ilona Matīsa min, ka muzikāli apmeklētāji varēs atgriezties romantismā un sajust tā laikmetīgumu mūsdienās ar solistu, kameransambļu, vijoles ansambļu un duetu starpniecību. Tāpat, koncertā uzstāsies ne vien Gulbenes mūzikas skolas audzēkņi un skolotāji, bet arī Juglas mūzikas skolas skolniece ar arfas spēli un Horeogrāfijas vidusskolas baletdejotāja. Mūzikas skolas direktore cer, ka arī „tērpus un frizūras būs iespējas pievienot, romantismu izstāstot vēl pilnīgāk.”

Savukārt Sandra Dikmane stāsta, ka mākslas skolā pašreiz katrs skolotājs strādā savā materiālā, mācību saturu pielāgojot romantisma tematikai. Skaidri savu sajūtu par izstādes darbiem romantismā apzinājusies mākslas skolas skolotāja Dzidra Konone, kura kopā ar saviem audzēkņiem akvareļa tehnikā attēlo romantisma mūziku, īpaši iedvesmojoties no vācu komponista Johannesa Brāmsa. Savukārt Daiga Kaufmane, pētot Jaungulbenes muižas vēsturi, ar saviem skolēniem pievērsusies muižkunga Paula fon Tranzē – Rozeneka attieksmei pret zirgiem un dažādu tehniku pielietojumam tautiskā romantisma izstrādē.

Esiet gatavi

Lai arī pirms Mākslas dienu koncert-izstādes apmeklējuma 27.aprīlī Gulbenes kultūras centrā skatītājiem nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās, direktores uzsver, ka ar mākslas dienas kopprojektu viņas vēlas sniegt iespēju ne vien baudīt, bet arī ļaut uzzināt un izglītot. 2.maijā Gulbenē būs skatāms arī 2015.gadā pirmizrādi piedzīvojušais iestudējums par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu (1911-1940) “Padegs un Padegs”.

 

Sagatavoja: Gundega Šķēla Foto: Gundega Šķēla