Kad meklētājā Google ievietoju atslēgas vārdus “Mākslas dienu vēsture”, kāds no avotiem vēstī, ka Mākslas dienas bijis viens no spilgtākajiem un nozīmīgākajiem mākslas propagandas veidiem, kas izveidojies padomju laikā, bet mūsdienās transformējies citos formātos. Tāpat kā Mākslas dienas, arī romantisma laikmets ir nedaudz piemirsts, ko ar piecu pasākumu kopumu Gulbenes Mākslas un Mūzikas skolas, kā arī citas sadarbības iestādes Gulbenē mēģinās aktualizēt no 19.aprīļa līdz 2.maijam.

Mākslas dienas Gulbenē sāksies ar 19.aprīli, kad bibliotēkā atklās Sandras Dikmanes laikmetīgā romantisma foto stāstu par vācu mākslinieka Anselma Kīfera (Anselm Kiefer) darbu retrospekciju Parīzē “Pelnu puķes Parīzē. 2016.gads”. Kīfers ir viens no veiksmīgākajiem un slavenākajiem mūsdienu māksliniekiem, kura darbi pārsteidz ar domu un satura blīvumu, glezniecībā izmantojot netipiskus materiālus – pelnus, sažuvušus augus, trauku atlūzas un citus priekšmetus. Savukārt dienu pēc laikmetīgā romantisma, 20.aprīlī, mākslas skolā un bibliotēkā Latvijas valsts arhīva speciālists Guntis Švītiņš vedīs romantiskā jūras braucienā “Tobago eksotika. Toreiz un tagad”.

Mākslas dienu kulminācija tiks piedzīvota ar mākslas un mūzikas skolu kopprojektu – izstādi “Zirgi, puantes un arfa” un koncertu „Pavasara ilgas” 27.aprīlī, Gulbenes kultūras centrā. Koncertā apmeklētāji ar romantismu iepazīsies caur dažādām muzikālām variācijām, piedaloties ne vien Gulbenes mūzikas skolas audzēIMG_0857 (1)kņiem un skolotājiem, bet arī Juglas mūzikas skolas skolniecēm ar romantismam raksturīgā stīgu instrumenta arfas spēli un Horeogrāfijas vidusskolas baletdejotājām. Mūzikas skolas direktore Ilona Matīsa sola, ka romantisms aptvers plašu muzikālo spektru – no šūpuļdziesmas līdz uguns dejai, no romantiskām pārdomām līdz Dieva slavinājumam, no latviešu līdz pat austrumu un Rietumeiropas romantismam.

Savukārt mākslas skola piedāvās dažādus eksperimentus un interpretācijas par romantismu mākslā. Piemēram, attēlojot mūziku vai mēģinot atainot attieksmi pret vienu no romantisma simboliem – zirgiem. Tāpat, iezīmējot šī gada novada svētkus Jaungulbenē, pasākuma ietvaros fotogrāfe Daina Ozola (Rīga) stāstīs par Jaungulbenes muižas pils interjeru un fon Tranzē-Rozeneka gleznu kolekcijām.

Turpinot fotogrāfes Ozolas lekciju, no 28.aprīļa ikvienam interesentam būs iespējams iepazīties ar fotoizstādi par Jaungulbenes muižas pili un fon Tranzē-Rozeneku dzimtu Gulbenes Mākslas skolas 2.stāvā. Savukārt nosacīti noslēdzot Mākslas dienu pasākumu kopumu Gulbenē, pilsētā ar režisora Vara Piņķa redzējumu par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu (1911-1940) 2.maijā Gulbene kultūras centrā būs iespējams skatīt izrādi “Padegs un Padegs

Mākslas dienas Gulbenē:

19.04. plkst. 18:00 Sandras Dikmanes laikmetīgā romantisma foto stāsts par vācu mākslinieka Anselma Kīfera darbu retrospekciju Parīzē “Pelnu puķes Parīzē. 2016.gads”.

20.04. Latvijas valsts arhīva speciālista Gunta Švītiņa lekcija-stāsts “Tabago eksotika. Toreiz un tagad” Gulbenes Mākslas skolā (plkst. 15:00) un Gulbenes novada bibliotēkā (plkst. 18:00).

27.04. plkst. 18:00 Gulbenes kultūras centrā koncert-izstāde “Zirgi, puantes un arfa”.

·         Gulbenes Mākslas skolas audzēkņu darbu izstādes atklāšana

·         Fotogrāfes Dainas Ozolas (Rīga) stāsts par Jaungulbenes pils vēsturi

·         Gulbenes Mūzikas skolas un Juglas mūzikas skolas audzēkņu koncerts “Pavasara ilgas”

No 28.04. Gulbenes Mākslas skolas 2.stāvā apskatāma foto izstāde par Jaungulbenes muižas pili un tās saimnieku fon Tranzē-Rozeneku dzimtu.

02.05.2016. plkst. 17:30, Izrāde “Padegs un Padegs” Gulbenes kultūras centrā.

 

Sagatavoja: Gundega Šķēla