Katru gadu Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) izvēlas kādu Latvijai īpašu putnu un ieceļ to Gada putna godā. 2018. gadā tā ir izvējusies pļavu tilbīti (Tringa totanus), bet par Gulbenes mākslas skolas gada putnu ir kļuvusi IRBE. Kāpēc tā?

Mēs visa gada garumā skatīsimies, pētīsim, iepazīsim, iedvesmosimies no pavisam īpaša, leģendāra un neatkārtojama mākslinieka Voldemāra Irbes (1893 -1944) darbiem.

Mākslinieks dzimis Beļavā, dzīves līkločos aizklīdis līdz Maskavai un Melnajai jūrai, bet atgriezies un radošo mūžu pavadījis Rīgā. Uzgleznojis vairākus tūkstošu darbu pasteļu tehnikā, profesionāļu vidē joprojām tiek uzskatīts par vienu no latviešu pasteļglezniecības aizsācējiem un lielākajiem meistariem. Noskrandis īpatnis, baskājis, kas par dažiem santīmiem pārdod bildītes – tāds V.Irbe saglabājies tautas kultūras atmiņā. “Ērmīgākais ir jautājums, kāpēc es skrienu basām kājām. Tāpat kā visiem, arī man ir dziņa strādāt kaut ko mājā vai zīmēt. Esmu pārliecināts, ka basām kājām skrienot, darbus padarīšu ārpus mājas ātrāk, un tā varbūt ir mana dzīves laime“, rakstīja par sevi pats mākslinieks.

Irbītes gads Gulbenē ir iesācies! Un iesācies pavisam īpaši – ar Mūzikas un mākslas atbalsta fonda veidoto teātra izrādi “ZIBEŅU DOMAS. IRBĪTE”, kurā mākslinieka Irbes tēlu atveidos pazīstamais Dailes teātra aktieris Juris Bartkevičs. Izrādes dramaturģe ir Rasa Bugavičute – Pēce, režisore Inga Tropa un producente Laila Baumane.

Izrādes tapšanu finansiāli atbalstīja arī Gulbenes novada dome. Gulbeniešiem kā mākslinieka novadniekiem tiek piedāvāta iespēja noskatīties iestudējuma pirmizrādi, kas notiks Gulbenes kultūras centrā 7.februārī pulksten 18.00.

Lai skatītāji varētu gūt priekšstatu par V.Irbes glezniecību, Gulbenes mākslas skolas audzēkņi piedāvā apskatīt izstādi kultūras centra foajē “Tu neesi nekāds cilvēks, TU ESI PUTNS”, kurai ierosme gūta mākslinieka darbos. Pirms izrādes, pulksten 17.00, skatītājus aicinām apmeklēt arī pasteļgleznojumu izsoli, kuru nosaucām “irbīgi” – “Par mazām melnām naudiņām”. Izsolīsim skolas pedagogu un Gulbenes gleznošanas entuziastu darbus. Un katrs par patiešām “mazām melnām naudiņām” varēs iegūt savā īpašumā pasteļgleznojums.

Aicinām piedalīties, skatīties un baudīt neparastu vakaru par neparastu personību!

Irbes izrāde (2)