gallery wordpress plugin

Mūsdienu laikmetā, kad rakstīšana ar roku pamazām kļūst arvien retāka, par ekskluzīvu prasmi var uzskatīt prasmi rakstīt kaligrāfiski – tas ir skaisti. Vikipēdijā sastopam skaidrojumu par kaligrāfiju :

Kaligrāfija (grieķu: κάλλος, kallos un γραφή, graphẽ — skaista rakstīšana) ir māksla skaisti un skaidri rakstīt rokrakstā. Kaligrāfijas vēsture ir saistīta ar rakstības un rakstāmrīku vēsturi. Īpaši augsti kaligrāfijas prasmes vērtē  ĶīnasPersijasCentrālāzijas un Eiropas kaligrāfijā un mākslā. Kaligrāfija prasa no rakstītāja koncentrēšanos, precizitāti, pacietību, pilnīgu rokas un galvas saskaņu – tās ir attīstāmas, daudzās profesijās nepieciešamas prasmes. Kaligrāfija tiek uzskatīta arī par stresa  līdzsvarošanas paņēmienu, kurš turklāt dod arī praktisku rezultātu – skaistu rokrakstu.

Biedrība “Radošā apvienība “Piektā Māja” 2018. gada pavasarī ar Gulbenes novada pašvaldības atbalstu uzsāka sadarbību ar ķīniešu mākslinieci Mēriju Džangu (Mary Zhang) un piedāvāja gulbeniešiem mācīties ķīniešu kaligrāfijas pamatus.  Nodarbību dalībniekiem bija iespēja iemācīties Ķīnas kaligrāfijas pamatvilcienus, izmantojot Ķīnas kaligrāfijas otu un Sjuaņ papīru.

Lektore Mary Zhang demonstrēja vairākus rakstības veidus – tradicionālo un ātrrakstīšanas un izsmeļoši stāstīja par katra hieroglifa nozīmi. Nodarbību apmeklētāji atzina, ka tā ir bijusi ekskluzīva, neparasta un rosinoša pieredze, kas sniedza iespēju iepazīt atšķirīgu un maz zināmu cilvēces kultūras daļu. Balstoties uz pagājušā gada pozitīvo pieredzi, arī 2019. gada pavasarī uzsākto mācību kursu turpinājām. Šogad mācījāmies rakstīt teikumus – filozofiskas sentences ķīniešu valodā. Izpratne par hieroglifu nozīmi, kura veidojas no atsevišķu jēdzienu kopuma, Eiropas kultūrā dzīvojošam cilvēkam rosina radošo domāšanu, veicina spēju aplūkot problēmas no dažādiem skatu punktiem un meklēt neierastus risinājumus.

Paldies Gulbenes novada pašvaldībai par finansiālu atbalstu mūsu projektam!

Informāciju sagatavoja
Sandra Dikmane,
projekta vadītāja