gallery wordpress plugin

Biedrība “Radošā apvienība “Piektā Māja” piedāvā apskatīt cianotipijas tehnikā veidotu darbu izstādi , kuru šajās dienās esam iekārtojuši Gulbenes novada bibliotēkā. Projekts “Ceļojoša izstāde “Saules iekrāsots” saņēma biedrības “Sateka” finansējumu Mazo projektu konkursā 2020 “Bānīša zemes labumi!”.

SAULE mūsu pieredzē nozīmē siltumu, prieku, pārmaiņas. gaismu, augšanu – visu to, ko garajās, pelēkajās rudens un ziemas dienās tik ļoti gaidām. Izstādes nosaukumam “Saules iekrāsots” ir vēl otra nozīme – SAULES gaisma ir CIANOTIPIJAS tehnoloģiskā procesa pamatā. Cianotipija pazīstama kopš 19. gadsimta un sākotnēji to lietoja botāniķi fotogrammu izgatavošanai. Tagad šo tehniku mēdz dēvēt par gaismas mākslu, jo darba procesā ļoti svarīga loma ir saules gaismai vai speciālām UV lampām.

Lai sagatavotu šo izstādi, pagājušajā vasarā devāmies vēstures, foto un vākšanas ekspedīcijās uz mākslinieka Jūlija Madernieka dzimto vietu Stradu pagasta Dziesniekos, pētījām Stāmerienas pili un Gulbenes dzelzceļa staciju. Projektā piedalījās Gulbenes novada bērni un jaunieši kopā ar darbnīcu vadītājām Sandru Dikmani un Mairitu Ķuzi-Nakoskinu. Mākslinieka Jūlija Madernieka rakstus datorgrafikā “pārcēla” māksliniece Valentīna Brūniņa.

Izstādē redzamie darbi veidoti kā vairāku autoru kopdarbs, kurā apvienojās pētnieki, fotogrāfi, augu vācēji, herbārija gatavotāji un mākslinieki, Tas bija iedvesmojošs EKSPERIMENTS, kurā mēģinājām apjaust cianotipijas tehniskās iespējas un mūsu pašu radošumu !